İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) tarafından Nevvar Salih İşgören Vakfı’nın katkılarıyla Uluslararası Avrasya İleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (ICTP-ECAR) kapsamında düzenlenen sempozyuma, dünyaca ünlü bilim adamları katıldı.

İYTE tarafından Nevvar Salih İşgören Vakfı’nın katkılarıyla ICTP-ECAR yıllık toplantıları kapsamında düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma için Bilim-Teknoloji-İnovasyon Politikaları ve Uluslararası İşbirliklerinin Rolü Sempozyumu düzenlendi. Üniversitenin Urla yerleşkesinde gerçekleştirilen sempozyuma dünyaca ünlü bilim adamları katıldı. İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, ICTP-ECAR’ı 2013’te kurduklarını ve amaçlarının 3. dünya ülkelerindeki bilim insanlarının Avrupa’da çalışmalarını yürüten bilim adamlarıyla bir araya gelmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

NEVVAR SALİH İŞGÖREN VAKFI’NA TEŞEKKÜR

Dünyanın dört bir yanından birçok önemli bilim adamının katıldığı sempozyumun açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Güden, “ICTP-ECAR 2013’te bilim adına gerçekleştirilmiş çok büyük bir atılımdır. ICTP-ECAR yıllık toplantıları çerçevesinde düzenlenen bu sempozyumu hazırlayanlara ve katılan konuklarımıza teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü Nevvar Salih İşgören Vakfı’na yapmak istiyorum. Hakikaten çok önemli bir iş yapıyorlar. Türkiye’de alışılmış şeyleri kırıyorlar. Türkiye’de vakıflar temel bilimlerle ve üniversitelerle fazla ilgili değiller. Ama burada bir değişiklik oldu. Nevvar Salih İşgören Vakfı, önce İBG-İzmir’de bir laboratuvarın kurulmasına öncülük etti. Arkasından ICTP-ECAR’ın bu tip organizasyonlarına destek veriyor. Dilerim bu birçok vakfa örnek olacak. Hani derler ya her şeyi devletten beklememek lazım. Bazen yaptığınız şeyler ilk etapta çok küçük görünür ama sonucu çok etkili olabilir. Bu nedenle Nevvar Salih İşgören Vakfı’na çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BİZİM GİBİ VAKIFLARA ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR”

Nevvar Salih İşgören Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Ünal Ödemiş ise, ülkemizi geleceğe taşıyacak olan üniversitelere katkılarının artarak devam edeceğini belirterek şöyle konuştu: “Ülkemizin büyümesini, her alanda güçlenmesine istemeyen bunu kendi ülkelerinin çıkarları için bir tehlike olarak gören devletlerin desteklediği terör örgütüyle son aylarda yoğun bir mücadele içerisindeyiz. Maalesef bu dönem içerisinden 10 ayda 640 şehit verdik. Bu vesile ile bir kez daha şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Ülkemiz maalesef uzun yıllardır terörle mücadele çok büyük kaynaklar ayırmak zorunda kalıyor. Eğitime, bilime aktarılması gereken bu kaynaklar maalesef dış güçlerin desteği ile devam eden, terör örgütüyle mücadeleye aktarılıyor. İşte bu noktada bizim gibi vakıflara önemli görevler, sorumluluklar düşüyor. Biz de Nevvar Salih İşgören Vakfı olarak bunun bilinciyle hareket ederek, özellikle İzmir’de bizi geleceğe taşıyacağına inandığımız üniversitelerimizin değerli hizmetlerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Üniversitelere olan bu desteğimiz artarak devam edecek.”

DÜNYACA ÜNLÜ BİLİM ADAMLARI KATILDI

Sempozyuma; Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, İBG-İzmir Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öztürk, Türkiye Odalar Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Hakan Kızıl Toprak, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’ndan Prof. Dr. Ahmet Yalçıner, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile Türkiye ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden bilim insanları katıldı. İsviçre Paul Scherrer Enstitüsü’nden Gabriel Aappli, Wisconsin Üniversitesi’nden Baha Balantekin, Johannes Kepler Üniversitesi’nden N. Serdar Sarıçiftçi, Washington Üniversitesi’nden Mehmet Sarıkaya, sempozyumda gerçekleştirdiklerini sunumlarında dünyadaki bilimsel anlamdaki gelişmeler, teknoloji ve inovasyon konularında uluslararası işbirliğinin önemine vurgu yaptı.