İzmir’in Ulu Camisi

22 Aralık 2017, 15:15


NEVVAR SALİH İŞGÖREN
ADI, İZMİR’İN EN BÜYÜK
CAMİİNDE YAŞAYACAK

İzmir’in abide insanlarından merhum İşgören çiftinin yıllar önce, Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaştığı camii vasiyetini, Başbakan Binali Yıldırım’ın öncülük ettiği proje ile Nevvar Salih İşgören Vakfı gerçekleştirecek.
İzmir’e okullardan huzurevlerine hastanelerden kültür mekanlarına eserler kazandıran, gazi ve şehitlerin hamisi, binlerce öğrenciye burs desteği veren hayırsever İşgören çiftinin iyilik mirası büyüyor.
Nevvar Salih İşgören Vakfı Hukuk Müşaviri Maksut Karaosman, camiinin yapımı ile ilgili mevzuat ve yargısal tüm hukuki süreçlerin tamamlandığını ve tüm izinlerin alındığını; daha sonra İzmir Valiliği ile vakfın imzaladığı protokol doğrultusunda yer teslimi yapıldığını belirterek, “Hayırseverlerimizin adı camii tamamlandığında, vasiyetleri çerçevesinde yeni bir eserde yaşayacak” dedi.

Onların isimleri, ihtiyaç sahibi aileler, şehit – gazi Mehmetçik ve polis aileleri ile 15 Temmuz gazisi-şehit yakınlarına sağladığı eğitim destekleri ve katkılar nedeniyle dualarla hatırlanan, okullardan hastanelere, huzurevlerinden dispanserlere kentin her yerinde kurdukları eserlerinde yaşıyor.
“İzmir’in Nevvar Annesi” ve “Salih Babası” diye bilinen hayırsever Nevvar Salih İşgören çiftinin iyilik mirası, şimdi yepyeni bir gurur projesiyle taçlanacak. Konak Mersinli’de 14 dönümlük arsada inşa edilecek İzmir’in en büyük ve Türkiye’nin de en büyük kubbeli camilerinden olacak Nevvar Salih İşgören İzmir Ulu Camii zemin iyileştirme çalışmaları başladı.
VAKIF HUKUK MÜŞAVİRİ KARAOSMAN:
KENTİN İHTİYACI KARŞILANACAK

Vakıf Hukuk Müşaviri Maksut Karaosman hukuki açıdan mevzuat ve yargı boyutuyla tüm çalışma altyapısı tamamlanan bu yeni eser için; valilik ve vakıf arasındaki protokol sonrasında başlayan zemin iyileştirme çalışmalarının 2018’in ilk üç ayında bitirilmesinin hedeflendiğini belirterek, “24 saat esasına göre çalışılan alanda, zemin ardından betonarme imalatı için de çalışmalar planlanan takvime göre hızla devam edecek” dedi.
Vakıf Hukuk Müşaviri Maksut Karaosman, İzmir’e mal olmuş hayırseverlerin isimlerini taşıyan ve eserleriyle İzmirlinin gönüllerinde yaşayan Nevvar ve Salih İşgören çiftinin, sağlıklarındaki önemli bir isteklerini yerine getirme sürecinde aldıkları bu sorumluluğun büyük olduğunu söyledi. Karaosman, İzmir gibi özel bir kentin çok özel yurttaşları olan İşgören çiftinin adını taşıyacak camiinin kentte önemli bir ihtiyacı da karşılayacağını vurgulayarak, “Vatandaşlarımız, Nevvar Salih İşgören Ulu Camii’nde bir arada ibadet edebilmenin huzurunu, biz de inşallah, buna vesile olmanın onurunu yaşayacağız. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün fenni mesul olduğu camii inşaatı ile ilgili olarak İzmir Valiliği çalışmaları yakından takip ediyor” diye konuştu.

Karaosman, İzmir’in üniversitelerden okullara idari tüm kurumlara, derneklerden bireylere, kentin tüm dinamikleriyle derin ve içten bağ kuran unutulmaz hayırseverlerinin, eğitim ve sağlık alanında yaptıkları hayırlara, camii ile yeni ve önemli bir boyut ekleneceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Yönetim Kurulumuz görevini yapmanın vicdani rahatlığıyla, İzmir’e ve ülkemize kazandırılacak bu yeni eserin heyecanını birlikte yaşıyor. Bu onur, başta İşgören çiftinin adını taşıyan okullardaki, öğrenci ve öğretmenler, doktor, hemşire ve akademisyenler, polis, asker, işçi, ve memur olmak üzere hepimizin, tüm İzmir’in. Bugün okullarda, hastanelerde, polis merkezlerinde, dispanserlerde, huzurevlerinde görmeye alışık olduğumuz Vakıf Kurucumuz Salih İşgören ve eşleri Nevvar İşgören’in isimlerini en çok 4 yıl sonra mahyalarda görecek olmak apayrı bir heyecan.”
CUMHURBAŞKANI VE
BAŞBAKAN HİMAYESİNDE…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde ve Başbakan Binali Yıldırım öncülüğünde, İzmir Valiliği ve Nevvar Salih İşgören Vakfı arasında imzalanan protokolle, Nevvar Salih İşgören İzmir Ulu Camisi için düğmeye basıldı. Protokolün imzalanması ile mülkiyeti hazineye ait olan, İzmir Konak Mersinli Mahallesi’nde 14.070 metrekare büyüklüğündeki arsanın yer teslimi, İzmir Valiliği tarafından Nevvar Salih İşgören Vakfı’na yapıldı. Zemin iyileştirme çalışmalarına hızla başlandı.
Camii, İzmir’in en büyük ve Türkiye’nin en büyük kubbeli camilerinden biri olacak. İzmir’in en büyük camii olarak da yükselecek Nevvar Salih İşgören Ulu Camii’de, aynı anda 15 bin yurttaş ibadet edebilecek.
VAKIF YÖNETİMİ GURURLU
Nevvar Salih İşgören Vakfı Yönetim Kurulu ise, atılan imza ile İzmir’in unutulmaz ve yüreklere kazınan merhum İşgören çiftinin sağlıklarında, devlet büyüklerine ve aile dostlarına her fırsatta söyledikleri vasiyetlerini gerçekleştirecek olmaktan onur ve heyecan duyuyor.

ESERLERİYLE YAŞIYORLAR
• İzmir’e kazandırdığı sağlık, sosyal hizmetler ve eğitim kurumlarıyla, isimlerini kentin dört bir yanına eserleriyle yazdıran hayırseverler Nevvar ve Salih İşgören, eğitim burs desteklerinin yanı sıra TSK Güçlendirme Vakfı, Mehmetçik Vakfı, Emniyet teşkilatına yönelik bağış ve hayırlarıyla da biliniyor.
• Hayatta olmasalar da hayır ve yardımlarıyla İzmirlilerin yanı sıra; verdikleri eğitim burslarıyla tüm Türkiye’nin adını duyduğu tanınmış hayırsever çiftin vasiyetini, kurucusu oldukları Nevvar Salih İşgören Vakfı yaşatıyor. Nevvar ve Salih İşgören çiftinin “camii” vasiyetinin gerçekleşmesi için ise, hayırseverlerin vefatları üzerinden 9 ve 7 yıl geçtikten sonra, yine vakıf yatırımıyla adım atılmış oldu.

  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde eşi Emine Erdoğan ile sağlıklarında Alsancak’taki evlerinde ziyaret ettiği Nevvar Salih İşgören çifti, o gün isimlerini taşıyan bir camii yapılması istekleri üzerine sohbet etmişlerdi.
  • Vakıf Yöneticileri, düzenli toplantılarını gerçekleştirdikleri camii şantiye alanında önemli kararlara imza atıyor.
  • İzmir Konak Mersinli Mahallesi’ndeki arsa üzerinde zemin iyileştirme çalışmaları süren Nevvar Salih İşgören İzmir Ulu Camii tamamlandığında, kentin önemli bir ihtiyacı karşılanacak.