İzmir’de Kutlu Doğum Haftası etkinleri Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı. Törende bir konuşma yapan İzmir Valisi Mustafa Toprak, “Peygamber Efendimizin birlikte yaşama ahlakının, ‘insanlığı yaşatmak için gelin birlikte olalım’ temasıyla hem ülkemiz insanının hem de tüm insalığın gündemine taşınması son derece önem arz etmektedir” dedi. İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu da hafta boyunca yapılacak programların Hazreti Muhammed’in rahmet mesajını tüm insanlıkla buluşturma çabasının ürünü olduğunu belirtti. Tevhid ve vahdet olmadan medeniyet inşaasının mümkün olamayacağını vurgulayan Muslu, bugün İslam topraklarını kan gölüne çeviren çatışmaların temelinde tevhid ve vahdetten uzaklaşarak, fitne ve tefrika ateşine düşme tehlikesinin bulunduğuna değindi.

Etkinlikte Kur’an-ı Kerim okundu, İl Müftülüğü Korosu ilahi ve kasideler seslendirdi. Celal Bayar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Güç , “Hazreti Peygamber, Tevhid ve Vahdet” konulu konferans verirken, Türkiye Diyanet Vakfı İzmir Şubesi, İzmir Müftülüğü ve Bornova Koleji tarafından 2016 Kutlu Doğum programı çerçevesinde düzenlenen “Siyer-i Nebi Bilgi Yarışması”nda dereceye girenler ödüllerini aldı.

Bu arada İzmir’deki Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin düzenlenmesine katkıda bulunan sivil toplum kuruluşlarına da törende çiçek verildi. İzmir Valisi Mustafa Toprak, etkinliklerin sponsorları arasında yer alan Nevvar Salih İşgören Vakfı‘nın çiçeğini Genel Koordinatör Berna Şahin’e verdi. Bu arada Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılanlara Konak meydanındaki etkinlik alanında Nevvar Salih İşgören Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan kitaplar dağıtıldı.