Birçok devlet kurumu, belediye, sivil toplum kuruluşu ve özellikle üniversitelerle birlikte önemli projelere imza atan Nevvar Salih İşgören Vakfı, Dokuz Eylül Üniversitesi ile merhum Nevvar Salih İşgören çiftinin adını taşıyan yeni bir “Kök Hücre ve Gen Tedavi Merkezi” konusunda işbirliğine gidiyor. Bu doğrultuda Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Şener, Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ökmen, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erol Urgun ve Denetim Kurulu Başkanı Ünal Ödemiş, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün ve öğretim üyeleriyle bir araya geldi.

Toplantıda İzmir Biyotıp ve Genom Enstitüsü (İBG-İzmir) bünyesinde kuruluş aşamasında olan Kök Hücre ve Gen Tedavi Merkezi hakkında Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öztürk, Vakıf temsilcilerini bilgilendirdi. iBG-izmir’in önemli faaliyet alanlarından birisinin hastalıkların tedavilerinde modern yöntemlerin geliştirilmesi olduğuna vurgu yapan Prof. Öztürk özetle şunları söyledi: “Bu bağlamda özellikle kök hücre ve gen tedavi yöntemleri geliştirilip uygulanacaktır. Bu teknoloji, gerek yaşlılığa ya da hastalığa bağlı doku dejenerasyonlarının tedavisi (rejeneratif tıp) gerekse özellikle çocukları etkileyen kalıtsal hastalıkların tedavisinde çok önemlidir. Bu nedenle , iBG-izmir’de Kök hücre ve Gen Tedavi Merkezi kurma çalışmaları başlatılmıştır.”

Nevvar Salih İşgören Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erol Urgun, insan sağlığı açısından kritik öneme sahip olan bu tür teknolojilerin İzmir’de geliştiriliyor olmasının çok sevindirici olduğunu vurguladı. Urgun, “iBG-izmir’in faaliyet alanlarına baktığımızda ülkemiz, hatta tüm insanlık adına nasıl önemli bir merkez olduğunu daha iyi anlıyoruz. Bugüne kadar eğitim ve sağlık alanında büyük işbirliklerine imza atan Nevvar Salih İşgören Vakfı’nın böyle büyük bir proje içinde de yer alması bizim açımızdan da çok önemli” şeklinde konuştu. Toplantıda bu merkezin tamamlanmasının yanı ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Balçova’daki yerleşkesine Nobel Ödüllü Bilim Adamı Aziz Sancar’ın adının verileceği kız öğrenci yurdu ile akademisyenler için konaklama ve sosyal aktivite merkezi yapılması kararlaştırıldı. Karşılıklı taleplerin dile getirildiği toplantının ardından projenin şekillenmesi için yeniden bir araya gelinmesi kararlaştırıldı.

Toplantıda kimler yer aldı:

Nevvar-Salih İşgören Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Şener
Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Mustafa Ökmen
Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. Erol Urgun
Denetim Kurulu Başkanı Ünal Ödemiş
Genel Koordinatör Berna Şahin
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Füzün
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yrd. Prof.Dr. Halil Köse
Dokuz Eylül Üniversitesi Genel Sekreteri Abidin Öztürk
Dokuz Eylül Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanı Veysel Altungeyik
iBG-izmir Müdürü Prof.Dr. Mehmet Öztürk
iBG-izmir Müdür Yrd. Prof.Dr. Esra Erdal
iBG-izmir Müdür Yrd. Prof.Dr. Şermin Genç

Basında Çıkan Haberler

Milliyet, İHA, Haberler.com, Ege Postası, Haber24, Shafaqna, , Palo, Hedefhalk.com, GreenHotel, Akit, Haber Gündemi, Kadın Haberleri, Ajans Manisa, İstanbul Haber, İzmir’in Nabzı