İzmir’de isimleri eğitim kampüslerinden okullara, huzurevlerinden dispanser ve hastanelere, kültür mekanlarından kan merkezleri ve ibadethanelere çok sayıda eserde yaşayan; gazi ve şehit yakınlarının hamisi, binlerce öğrenciye burs desteği veren Salih İşgören, vefatının dokuzuncu yıl dönümünde Aşağı Narlıdere Mezarlığı’nda anıldı.

Kurucusu olduğu Nevvar Salih İşgören Vakfı tarafından düzenlenen anmaya, Nevvar Salih İşgören Eğitim Kampüsü, Alsancak Nevvar Salih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Karabağlar Nevvar Salih İşgören Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri, İzmir eski Emniyet Müdürü Halil Tataş, şehit aileleri, hayırsever adını taşıyan eserlerde emek veren işçi ve mühendisler katıldı. Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Mülayim Altınkalp ve Genel Sekreter Mahir Dinç, Mütevelli Heyeti adına katılımcıları karşıladı.

Vefaya teşekkür

Törende konuşan Vakıf Genel Sekreteri Mahir Dinç, “İzmir’in Salih Babası” olarak bilinen Salih İşgören’in, İzmir’e önemli yatırımlar yaptığını belirterek, “Soğuk bir İzmir gününde vefanın sadece bir semt adı olmadığını gösterdikleri için tüm katılımcılara teşekkür ederiz. Salih Baba, yaşadığı ve ekmek yediği kente kazandırdığı eserlerle, adını yaşatan; Türkiye’ye örnek olmasını ve çoğalmasını istediğimiz bir hayırsever. (Bende para da bitmez aşk da bitmez) ünlü sözünü onu tanıyanlar hatırlarlar. Hayırseverlik ve vakıf camiası anlamında, kendi kaynaklarıyla eserlerini var edip bunu yaşatma mücadelesinin önemli bir markasıydı. Nevvar Salih İşgören Vakfı da, Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu yapısıyla bu mirasın yarınlara taşıyıcısı konumundadır. Onu hiçbir zaman unutmayacağımızı, İzmir’in Salih Babası olduğunu her zaman haykıracağız” dedi.

“Dikili bir ağacı var”

Salih İşgören İlkokulu’nun eski eğitimcisi Muhlis Özçelik de, Salih İşgören ile anılarını aktararak, “Bu kadar büyük bir hayırseveri tanımamak bana yakışmazdı diye düşündüm. Gittim kendisini buldum, ziyaret ettim. Sonra ben bir şey başlattım her çocuk fidan dikmeliydi. Birinci sınıfta bir tane, ikinci sınıfta iki tane, üçüncü sınıfta üç tane diye. İlk fidanı Salih babanın adına diktim. Salih baba ve Nevvar Hanım’ın adını vererek belgelerini Salih babaya hediye ettim. O zamanlar (benim bir dikili ağacım yok) diye konuşan siyasiler vardı. Salih baba dedi ki; (artık benim dikili ağacım var.) Çok mutlu oldu. Sonra o hafta Salih babayı çocuklar da tanımalı diye düşündük. Lütfen benim sınıfıma gelir misiniz? dedim. Sevinçle kabul etmişti” diye konuştu.

Dünya Şampiyonu bursiyer madalyasıyla geldi

Vakıf bursiyerlerinden, Konak Alsancak Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin down sendromlu Dünya Özel Sporcular Yüzme Şampiyonu ve Dünya Rekortmeni yüzücü İrem Öztekin de, madalyasıyla geldiği kabir başında annesi ve babasıyla dua etti.

Kabir başında edilen dualarla, Nevvar ve Salih İşgören’in mezarlarına çiçek bırakılması ardından anma töreni sona erdi. Alsancak Hocazade Camii’nde öğle namazı öncesinde, Salih İşgören için mevlidi şerif okutuldu. Ayrıca Gaziemir’den İnciraltı’na, Buca’dan Çiğli’ye Alsancak’tan Basmane’ye Bornova’ya; öğrenci, hasta, hasta yakını yurttaşların yoğunlukta olduğu kampüs, okul hastane ve öğrenci yurdu gibi kentin 12 ayrı noktasında tavuklu pilav ayrandan oluşan hayır yemeği dağıtıldı.