Kente okullardan huzurevlerine, hastanelerden huzurevi ve kültür mekanlarına eserler kazandıran, gazi ve şehitlerin hamisi, binlerce öğrenciye burs-eğitim desteği veren “İzmir’in Salih Babası” Salih İşgören unutulmadı.

İzmir’in “abide insan” olarak nitelendirilen en tanınmış hayırseveri merhum Salih İşgören, vefatının yedinci yılında Aşağı Narlıdere Mezarlığı’nda, eşi merhum Nevvar İşgören’in de ebedi istirahatgahının da bulunduğu kabri başında anıldı. Nevvar Salih İşgören Vakfı’nın çağrısıyla kabir başında bir araya gelerek, merhum İşgören’e vefa gösterenler arasında; adını taşıyan hastane, okul, kampus, karakol gibi eserlerde eğitim ve meslek hayatlarını sürdüren öğrenciler, öğretmenler, eğitim idarecileri, polis, asker, doktor, hemşire, paramedik ve az da olsa Nevvar Salih İşgören Bursu alan bursiyer öğrenciler vardı.

MADALYALARIYLA GELDİLER

Kabri çiçeklerle donatılan “Salih Baba”nın, Nevvar Salih İşgören Eğitim Kampüsü-Kampüs 5 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yurt çapında derecelere imza atan “gümüş çocukları” da alan dal öğretmenleriyle birlikte madalyalarıyla geldikleri mezarlıkta dua ederek kabire çiçek bıraktı. Nevvar Salih İşgören Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Memur, Başkan Yardımcısı Enes Uzunlar, Yönetim Kurulu Üyesi Mülayim Altınkalp ve Mütevelli Heyeti Üyesi Ünal Ödemiş, “Salih Baba” ve İzmir’e kazandırdıklarına ilişkin anma katılımcılarıyla sohbet etti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd.Doç.Dr. Recep Yiğit, İzmir İl Eski Emniyet Müdürü Halil Tataş, Dr. İbrahim Türkmenoğlu, Nevvar Salih İşgören Eğitim Kampusu, Konak Alsancak Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi, Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi, Narlıdere Kaymakamlığı Yazı İşleri idarecilerine, Halkbank İzmir Şube Müdürü Taner Dumlu ve şube çalışanlarına;  Nevvar Salih İşgören Vakfı Genel Sekreteri Mahir Dinç seslendi.

“ÇOCUKLARIN BURADA”

“Salih Baba, işte çocukların burada” diyerek söze başlayan Genel Sekreter Dinç, merhum Salih İşgören’in, eşi merhum Nevvar İşgören ile birlikte İzmir’in ve İzmirlinin önemli ihtiyaç duydukları alanlarda asla (olmaz) demeden, her zaman önemli hayırlara imza attıklarını  söyledi. İzmir’in hayır haritasında İşgören adının bir marka olarak tescillendiğini anlatan Dinç, şöyle konuştu: “Zenginlik paylaşıldıkça, insana ve kente katkı sağladıkça anlamlıdır. İşte Salih İşgören bunu başarmıştı. Ülkemiz ve İzmirimiz, tıpkı Salih Baba’nın ve Nevvar Hanım’ın adını taşıyan eserlerinde vücut bulduğu gibi, var oldukları bu kente borcu olanların hayırlarıyla, pek çok ihtiyacını karşılayabilir. Yeter ki paylaşalım ve hayır için niyet edelim. Salih Baba gibi değerlerin artması, onların iyilik mirasının yayılarak çoğalması, bu anma gününde en büyük dileğimizdir.”

Daha sonra İşgörenlerin kabri başında, Narlıdere Şehitlik Camisi İmamı tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. Öte yandan Nevvar Salih İşgören Vakfı, hayırsever Salih İşgören için ayrıca Alsancak Hocazade Camisi’nde mevlit okutarak lokma döktürdü. Yine vakıf tarafından Narlıdere Şehitlik Camisi, İZBAN Buca Şirinyer İstasyonu girişindeki park ve Karşıyaka Bostanlı Camisi’nde hayır lokması dökülerek halka dağıtıldı.