İzmir “Nevvar Anne”yi andı

10 Ağustos 2018, 14:29


“NEVVAR ANNE”

ÖZLEMLE ANILDI

 

İzmir’in “Nevvar Annesi”, Fatma Nevvar İşgören, vefatının onuncu yılında, İşgören Vakfı’nın organizasyonuyla, Aşağı Narlıdere Kabristanındaki kabri başında anıldı. 

Hayırsever yönüyle bilinen ve kentin dört yanında halka hizmet veren hayır eserlerinin bağış sahibi olan işadamı eşi Salih İşgören ile İzmir’e kazandırdığı eserlerle tanınan Nevvar İşgören 11 Ağustos 2008’de hayatını kaybetmişti.

Aşağı Narlıdere Kabristanı’nda düzenlenen anma töreninde, katılımcıları, Nevvar Salih İşgören Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Enes Uzunlar, Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Mülayim Altınkalp, Vakıf Genel Sekreteri Mahir Dinç karşıladı.

Dispanserlerden hastanelere, eğitim kampüslerinden okullara, kültür mekanlarından huzurevlerine, emniyet hizmet birimlerinden polis moral merkezlerine, kan merkezlerinden hastane ünite ve servislerine kadar onlarca eserin kurucusu İşgörenler’e vefa gösterenler arasında; DEÜ Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şeyda Serin İntepeler, Balçova Salih İşgören Polis Merkezi Amiri Komiser Veli Fenci, Sokak Çocuklarını Koruma, Çocuklar Geleceğimizdir Derneği Başkanı Neşe Can Hürtürk, Halkbank İzmir Şube Müdürü Taner Dumlu, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı temsilcileri, şehit ve gazi aileleri, çeşitli siyasi partilerin temsilci ve üyeleri vardı.

Vakıf Mütevelli Heyeti adına konuklara seslenen Vakıf Genel Sekreteri Mahir Dinç, İşgörenler denilince ihtiyaç sahiplerine ulaşan, dertlere derman olan “Salih Baba” ve “Nevvar Anne” sıfatlarıyla hatırlanan İzmir’in yeri doldurulamayacak hayırseverlerinin akla geldiğini belirterek, katılımcılara gösterdikleri vefa dolayısıyla teşekkür etti.

Nevvar Salih İşgören Vakfı Genel Sekreteri Dinç, onuncu vefat yıldönümünde özlemle andıkları Vakıf Kurucusu Nevvar Hanım’ın özgürlüğünden ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmek arzusundan yaşamı boyunca asla vazgeçmeyen çağdaş bir İzmir Hanımefendisi olduğunu vurgulayarak, “Aslında onlarca İşgören adını taşıyan eserin fikri mimarının huzurundayız. Nevvar Anne’nin Salih Baba’yı hayır işlerinde yönlendirdiği yakından bilinir. Biz de vakıf olarak onların bu iyilik mirasını yeni eserlerle ve öğrencilere sağladığımız burs ve eğitim destekleriyle sürdürüyoruz” dedi.

Varlıklı ailelere de “paylaşmak güzeldir” çağrısında bulunan Dinç şöyle devam etti: “İzmir, varlıklı olmanın paylaşmak olduğunu İşgörenler ile gördü ve öğrendi. İşgörenler, İzmir iş dünyasında, kazandıkları paranın kentle paylaşılınca ve kamu hizmetine tahsis edilen hayır eserlerine dönüşünce;  nasıl da kentin çehresini değiştirebileceğinin kanıtı oldular. Şu anda vergi dairelerinde vergi borcu ve bankalarda kredi yapılandıran iş insanlarımız var. Bu kentte ve ülkede üreten değerli isimlere, biraz da yüreklerindeki ilgi dairelerine başvurup, küçük çaplı da olsa vicdani yapılandırmaya gitmelerini tavsiye ediyoruz. İnanın ki, dönüşü her türlü kardan, kazançtan kıymetli olacaktır.”

 

Anma töreni, çiçeklerle donatılan kabir başında Kur’an-Kerim okunarak ve dualar edilerek sona erdi. Ayrıca merhume Nevvar İşgören için vakıf tarafından cuma namazı öncesinde, Alsancak Hocazade Camisi’nde Mevlidi Şerif okutuldu. Yine Alsancak Hocazade Camisi, Narlıdere Şehitlik Camisi, Karşıyaka Bostanlı Camisi ve İZBAN Şirinyer İstasyonu girişinde hayır lokması dökülerek yurttaşlara dağıtıldı.